За всяка възраст има рецепта, дава я психолог
Дете, което крие лицето си. Снимка: Shtterstock
В един или друг момент родителите установяват, че детето им ги лъже.
Как е най-разумно да реагират, защото във всяка възраст подходът е различен, разказва семейният психолог е Юлия Кроха пред deti.mail.ru .
На тази пракрасна възраст то опознава света най-вече чрез игри. И се чевства всемогъщо, център на вселената, а някъде там в периферията кръжат мама, татко, баба, дядо и останалите.
Най-популярните лъжи в този период са фантазиите.
Детето все още не може да различи реалната от измислената действителност и искрено вярва, че е видяло лилаво куче, или влак, който плува в морето.
Как да постъпим?
В никакъв случай не обвинявайте детето в лъжа. Заедно с това не си заслужава да подкрепяте тези фантасмагории. Защото, ако го поощрите, то ще продължи да фантазира, ще оформи „магическо“ мислене и трудно ще разграничава действителните случки (ще почне да „вижда“ това, което не съществува и ще вярва, че го има и обратното).
Ако детето упорито настоява на своето, деликатно отклонете темата. Намерете начин да му разкажете и да дадете примери, че подобни неща в природата не съществуват. (Стига съседката ви да не си е боядисала пудела в лилаво)
В тази възраст цялата психична енергия на хлапето е насочена към опознаване на околния свят. Основната задача е да получи знания. И хлапето послъгва от страх да не бъде наказано и да не разочарова родителите си.
Как да постъпим?
Ако детето лъже от страх да не го накажете, трябва сериозно да преразгледате възпитателните си подходи.
Телесните наказания са абсолютно недопустими. Те окозват пагубно влияние на психиката на детето, занижават самооценката му и формират самочувствие на жертва.
Единственото приемливо наказание, според мен, е да бъде лишено от джобни пари, от интернет, но не завинаги, а само за 1-2 дни.
Децата няма времева перспектива, затова наказание от една седмица за тях е равно на година време.
Вие бихте ли се лишили от интернет за цяла година?
Ако причината за лъжите е, че детето не иска да разочарова родителите си, трябва честно да си отговорите на въпроса, защо това се случва. И какво ще се случи, ако детето ви не сред отличниците в класа?
Вашето отношение към него ще се промени ли?
Това е възрастта на активно израстване на височина и цялостни промени. Основна задача на родителите в този период е да намерят на подрастващите активни занимания, които им допадат.
Не се притеснявайте, ако детето рязко промени интересите си и вместо на плуване, реши да тренира лека атлетика. Постепенно всичко ще се дойде по местата, дори, ако се откаже от предишния си избор.
Лъжите в този период целят да привлече внимание.
Как да постъпим?
Вие може да смятате, че детето е вече достатъчно възрастно, но в тази години, то много се нуждае от мама и татко. И, ако дъщеря ви твърди, че я бори корем, може да не иска да ходи на училище, за да има време да остана с мама и тя да ѝ отдели повече внимание.
Юношата расте, хормоните – бушуват. Той като че ли е вече възрастен, но силните емоционални преживявания го носят нагоре-надолу, докато психиката му все още е слаба.
Това е възрастта на нови приятелства, активно общуване, проявя на интерес към другия пол и ... постепенното откъсване от опеката на родителите.
Оценките в училище падат, външният му вид може да е страховит, често престава дори да се мие или обратното – непрекъснато стои пред огледалото и не откъсва очи от него. Особено, ако на лицето е избила нежелана пъпка.
Лъжите в тази възраст са с една основна цел: за собствено благополучие, изгода или нежелание да допуснат родителите в собствения си свят.
Как да постъпим?
Когато става въпрос за собствана изгода, всеки послъгва. Дори и възрастните. Така че е добре да се отнесете с разбиране.
Ако лъже, защото не иска да допусне родителите в собствения си свят, има само един ход. Отстъпете, откажете се от свръх протекцията, престанете да бъдете контролиращ родител. Детето ще порасне заедно и край с вас, но ще има собствен път.
В този период е особено важно да не губите доверието му.
Обяснявайте му, че има право на грешки и, че във всяка трудна ситуация ще сте до него и може да потърси помощ.
Важно е детето да знае, че семейството е защитено място – то е кръгът на доверието и там не е нужно да се лъже. Близките отношения затова са нужни, защото всеки може да е честен.
Във всяка възраст основна задача на родителите е да разберат причината защо детето не казва истината и лъже. Тогава имат шанс да оправят нещата.
Не натоварвайте ситуацията с излишни притеснения. Не търсете в детските лъжи някакви заплетени и сложни подбуди например: "То лъже, за да ме злепостави“ или „Тя иска да докара баба си до инфаркт.“
Децата по своята същност са изключително честни.
И накрая. Детето е огледало на семейството. И ако лъже, за да се опита да избегне семеен конфликт, вероятно значи е неблюдавало подобно поведение и у родителите си. Затова детските лъжи са повод да се замислим за това как взаимодействаме.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари